Půjčky

Existuje mnoho bankovních i nebankovních společností, kteří mabízejí firmám i fyzickým osobám různé půjčky a úvěry. Lidé a firmy si půjčují peníze na nemovistosti, automobily, zboží, služby, atd. Půjčujte si na věci nebo služy, které nezbytně potřebujete. Pro někoho je potřebný automobil, pro jiného zase počítač. Asi je nesmyslné si půjčovat na dovolenou nebo drahý televizor.

 

Půjčky podvod

Jako ve všem jsou podvody, tak i v půjčkách. Některé finanční společnosti (zejména nebankovní) tahají z lidí peníze tím způsobem, že požadují "vratnou zálohu" za zprostředkování půjčky, kterou už nikdy neuvidíte. Je potřeba se zamyslet u nabídek typu: poskytujeme půjčky bez nahlížení do registru, půjčky pro nezaměstnané, půjčky bez potvrzení příjmu, půjčky na exekuce, půjčky do 5 minut, apod. Finanční společnost si přeci musí nějakým způsobem ověřit, zda budete mít na splácení svých závazků. Vy taky nepůjčítě někomu, kdo dluží na koho se podívá a své závazky neplatí. V podobných nabídkách je velmi cítit nějaké podvodné jednání. U těchto společností rozhodně jednat o půjčce nedoporučujeme. Tyto společnost buďto vybírají "vratné zálohy", nebo chtějí ručit nemovitostí, čekají až nezaplatíte jednu splátku a pak o nemovitost přijdete.

 

Na co si dát pozor:

- rozmyslete si, zda opravdu půjčku potřebujete. Bez dovolené nebo drahého mobilného telefonu se přeci dá žít.

- ověřte si finanční společnost např. u lidí, kteří mají s touto společností konkrétní zkušenosti. Pátrejte i na internetu.

- některé neseriózní společnosti vkládají do úvěrových smluv nevýhodné podmínky, např. vysoké úroky, pokuty, penále. Proto si pořádně prostudujte úvěrovou smlouvu smlouvu a nepodepisujte nic, čemu nerozumíte. Případně se poraďte s právníkem.

- dejte pozor na dárky, které mají jediný účel - odvádět pozornost od prostudování smlouvy